Litomyšlský zámek

Jiráskova 93

30. 11. 2017

Vzdáleno cca 200 metrů od penzionu.

Dominantou Litomyšle je renesanční zámek z let 1568-1581 s více než osmi tisíci originálními sgrafity. Jeho součástí je i 200 let staré barokní divadélko se souborem dochovaných kulis. V zámeckém areálu, který byl v prosinci roku 1999 zapsán na seznam UNESCO, se nachází zámecký pivovar, kde se roku 1824 narodil český národní skladatel Bedřich Smetana.

Na bohaté kulturní tradice z minulosti navazuje čilý kulturní život v současnosti, k jehož vrcholům patří Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl (první ročník se konal víc než před 50-ti lety).

V poslední době vešla Litomyšl ve známost i na poli politickém: v roce 1994 se zde sešlo 7 středoevropských prezidentů, v roce 1995 navštívil město španělský královský pár. Pozornost návštěvníků přitahuje také muzeální expozice, Smetanův rodný byt, Portmoneum – expozice malíře J. Váchala, ulice J. Váchala (stěny domu v této uličce jsou vyzdobeny sgrafitovým zpracováním Váchalových grafik z Krvavého románu), Muzeum antického sochařství a architektury a nově rekonstruované Klášterní zahrady.